• Po stopách umenia s Jánom Mudrochom

     • V dňoch 14. a 15. mája sa zúčastnili žiaci 1., 2. a 3. ročníka výstavy vybraných umeleckých diel zo zbierok ZGJM a edukačného projektu pre ZŠ a SŠ zameraného na vzdelávacie podujatia a interaktívnej hry. Vybrané boli umelecké diela zo zbierok Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici.

      Na začiatku sme sa dozvedeli históriu budovy Záhorskej galérie, potom sme spoločne prezerali a oboznamovali sa s umeleckými dielami, následne sme sa zahrali pexeso zamerané na spoznané umelecké diela. Na prvom poschodí sme navštívili kaplnku s pôvodnými freskami a pokračovali cez bludisko prehliadkou krásnej expozície. Oboznámili sme sa s výtvaným umením - kresbou, maľbou, linorytom, suchým pastelom, sochou, architektúrou a dizajnom.

      Nakoniec sme tvorili aj my a vytvorili sme v tvorivých dielňach farebné koláže. Boli to skvelé 2 dni, za ktoré veľmi pekne ďakujeme pani galerijnej pedagogičke Mgr. art. Šefčíkovej, ktorá nás sprevádzala.

     • Slávik Slovenska 2024

     • Dňa 14.5.2024 sa uskutočnilo v ZUŠ v Senici okresné kolo 32. ročníka postupovej súťaže Slávik Slovenska v speve ľudových piesní. Zúčastnilo sa ho 25 spevákov z 15-tich základných škôl. Našu školu reprezentovali súrodenci Holboví. V silnej konkurencii sa im podarilo uspieť a získali obaja krásne 3. miesta vo svojej kategórii.

      Srdečne gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy. 

     • Naše žiačky sú majsterky Slovenska

     • Po úspešnej reprezentácii na súťaži v Hluku 14. apríla (1. miesto – deti, 2x 2. miesto – juniorky, duo, 3. miesto – kadetky) sa mažoretky v dňoch 3. - 5. mája zúčastnili Majstrovstiev Slovenska v mažoretkovom športe 2024 v Púchove. Juniorky v disciplíne klasické mažoretky získali zlaté medaily a titul majster SR, miniformácia junior s vlajkami 2. miesto a titul I. vicemajster SR a kadetky v mixe obsadili 4. priečku. Všetky 3 choreografie boli nominované na majstrovstvá Európy, ktoré sa konajú začiatkom júla v Liberci.

      Veľmi sa tešíme z úspechu a gratulujeme!!!

     • Divadlo - KUBO

     • Dňa 24.apríla žiaci 8. a 9.ročníka navštívili Slovenské národné divadlo v Bratislave a pozreli si najznámejšiu slovenskú veselohru Kubo, ktorú preslávil významný slovenský herec Jozef Kroner v televíznej inscenácii. Na javisku si deti mohli pozrieť vynikajúce výkony známych slovenských hercov a v hlavnej úlohe sa predstavil Milan Ondrík. Snáď si odniesli domov pekný zážitok a podarí sa nám podobnú akciu zrealizovať aj v ďalšom školskom roku.

     • DEŇ MATIEK

     • Byť matkou je životným poslaním, je to vzácny dar, ktorý si zaslúži oslavu v podobe Dňa matiek.

      Aj v našej obci sme oslávili tento deň v nedeľu 12. mája slávnostným kultúrnym programom. Vystúpili v ňom žiaci MŠ, ZŠ a tiež mažoretky Taktik Sobotište.

      Žiaci našej školy pod vedením svojich pani učiteliek  peknými  básničkami,  tancom a pesničkami, srdečnými blahoželaniami vyjadrili mamičkám, babkám i prababičkám  vďačnosť za starostlivosť a obetavosť, za nekonečnú trpezlivosť, za ich lásku, za každé milé slovo, bozk i úsmev.

     • Naše aktivity

     • 30.4.2024 (utorok) žiaci 6., 7., 8. a 9. ročníka spolu s pani učiteľkami, učiteľom pod vedením ochotných pánov J. Čenteša a Ľ. Zelenku zveľadili areál školy - vytvorili vyvýšené záhony z paliet, vyčistili bylinkové záhony, vysadili stromčeky a trvalky, vytvorili útulné miesto s ohniskom a sedením a vytýčili zážitkový chodník. Práce bolo veľa, ale všetci v rámci svojich možností priložili ruku k dielu.

      Veľká vďaka patrí pánom J. Čentešovi, Ľ. Zelenkovi a R. Čederlovi ktorí neváhali a obetovali aj svoj voľný čas pri príprave danej akcie. Treba poďakovať aj našim darcom p. K. Ovšanyovej, R. Jankovýchovi, J. Hyžovi bez ich materiálnej podpory by sme to nezvládli.

       

     • Tanzánia - divoké srdce Afriky

     • Dňa 30.4.2024 (utorok) sa žiaci 6., 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili v KD Myjava vzdelávacieho projektu Svet okolo nás, ktorý nás preniesol do rozľahlej a nádhernej divočiny, do divokého srdca Afriky do Tanzánie, ktorá je jednou z najromantickejších a súčasne najpriateľskejších krajín na čiernom kontinente.

      Spoločne sme navštívili najkrajšie národné parky so slonmi, elegantnými žirafami, pakoňmi a kráľom zvieracej ríše, levom. Zlatým klincom zvieracieho dobrodružstva bolo stretnutie so šimpanzmi.

      Prešli sme sa pod najvyššou horou Afriky, poodhalili sme tajomstvo Veľkej priekopovej prepadliny, preskúmali jazero Tanganika. Cestovatelia nám priblížili ako v súčasnosti žijú Masajovia, ktorí boli obávanými bojovníkmi. Zatajil sa nám dych pri stretnutí s najstaršími obyvateľmi krajiny, potomkami lovcov a zberačov, s ľuďmi z kmeňa Hadza.

      Projekt Tanzánia zaujal nielen žiakov, ale aj pedagógov. Premietanie vzbudilo záujem o cestovanie a spoznávanie nových krajín a ich kultúry. Obohatil nás v mnohých smeroch a tešíme sa na ďalšie projekty z dielne Svet okolo nás.

      Svet okolo nás (svetokolonas.com)

     • Celoštátne kolo Olympiády vo francúzskom jazyku

     • Olympiáda vo francúzskom jazyku je súťaž pre talentovaných žiakov a organizuje sa ako predmetová súťaž jednotlivcov – žiakov základných a stredných škôl. Vyhlasovateľom OFJ je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. 

      Dňa 9.4.2024 sa na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave konalo Celoštátne kolo 33. ročníka Olympiády vo francúzskom jazyku, na ktorom sa zúčastnil náš žiak 7. ročníka Alexander Pukančík. Zo 47 zúčastnených talentovaných žiakov sa Alex umiestnil na skvelom 5. mieste.

      Za úspechom, ku ktorému mu gratulujeme, je obrovské množstvo práce a veríme, že sa bude i naďalej dariť pri rozvíjaní tohto talentu.

       

     • Vesmír očami detí

     • Tak ako každý rok aj tento sa naši talentovaní žiaci zapojili do celoslovenskej postupovej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí, ktorej vyhlasovateľom je Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove. Na hodinách výtvarnej výchovy a výtvarného krúžku vytvorili naši žiaci nádherné práce.

      Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo dňa 18.04.2024 v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici, kde boli ocenení naši šikovní žiaci: Miriam Kalková z 5. ročníka a Miroslav Holba zo 4. ročníka.

      Ocenená práca Miriamky postupuje do celoslovenského kola. Mirkov výkres získal Čestné uznanie a jeho dielko je na plagáte.

      Veľmi sa tešíme z úspechu a gratulujeme! 

     • Okresné kolo McDonald´s cup

     • Dňa 17.4.2024 sa konalo okresné kolo McDonald´s cup na futbalovom štadióne v Senici. Turnaj je špecifický tým, že sa hrá 4+1, pričom v poli musí byť po celý čas jedno dievča. Do súťaže sa prihlásilo 14 družstiev, ktoré boli rozdelené do troch skupín. V našej základnej skupine sme odohrali 3 zápasy, z ktorých sme 2 vyhrali. Ďalej naši žiaci odohrali zápas o postup do semifinále, ktorý 1:3 vyhrali. V semifinále sa stretli s 1. ZŠ Senica, ktorú vo vyrovnanom súboji zdolali a tak si zabezpečili postup do finále! V ňom sa stretli s 3. ZŠ Senica. Zápas bol veľmi napínavý, pričom skončil 2:2 a tak nasledovali penalty. Naši žiaci podali excelentný výkon, všetky penalty premenili a turnaj VYHRALI!

      Srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu!

      15.5. cestujeme na krajské kolo do Jaslovských Bohuníc. Tak nám držte palce!

     • Okresné kolo Školského pohára vo futbale

     • Dňa 10.4. sa konalo okresné kolo Školského pohára vo futbale na futbalovom štadióne v Senici. V základnej skupine chlapci odohrali 5 zápasov, kde 4 vyhrali, 1 remízovali a tak si zabezpečili postup do semifinále. Tam si zahrali o postup do finále s 3. Základnou školou Senica. Po napínavom priebehu ho nakoniec prehrali so skóre 1:0 a tak sa stretli v boji o 3. miesto so ZŠ s MŠ Senica. Priebeh zápasu bol veľmi vyrovnaný, keď sa chlapcom nakoniec v poslednej minúte podarilo streliť gól. Nakoniec sa im podarilo vybojovať si bronzové medaile spomedzi 11 tímov! Na záver musíme spomenúť, že počas 7 odohratých zápasov sa im podarilo streliť 16 gólov a iba 2 inkasovali!

      Gratulujeme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu!

     • Úspech našich mažoretiek

     • Naše mažoretky začali súťažnú sezónu v sobotu 16. marca na Podhostýnskom pohári v Bystřici pod Hostýnem, odkiaľ si všetky tri vekové kategórie (deti, kadetky, juniorky) priniesli strieborné medaily.

      Srdečne gratulujeme k úspechu a tešíme sa!

       

     • Tretiaci a piataci na detskej opere

     • Dňa 28.3.2024 sa žiaci 3. a 5. ročníka zúčastnili v SND v Bratislave detského operného predstavenia Muflón Ancijáš.

      Ancijáš je muflón. A nie hocijaký muflón, ale dobrosrdečný Muflón kamionista. Nadovšetko miluje svoje tepláky a rád robí druhým radosť. Zachráni Dážďovku Milicu a začnú spolu cestovať. Po boji s Medveďom síce skončí v nemocnici, no pocit, že pomohol druhým, ho vylieči. Pri rozvoze balíkov zasa vytiahne z vody zakuklenú Húseničku a pani Pumpárke zachráni kávovar pred Netopiermi. Sám sa napokon nedopatrením ocitne vo vesmíre. Lásky hlas ho však vráti na Zem – priamo do Opery SND, kde spolu so šarmantnou muflónicou a učiteľkou hudby Lenkou zachránia predstavenie.

      Predstavenie bolo zábavné i poučné. Deťom sa veľmi páčilo.

     • Veľkonočné dielničky

     • Veľká noc je čas krásnych zvykov a tradícií.

      V pondelok 25.3.2024 si žiaci druhého stupňa tieto jarné sviatky pripomenuli tvorivými aktivitami, kde ukázali kreativitu a šikovnosť. Svoje zručnosti si vyskúšali pri pletení korbáčov pod vedením Martina Habu, Igora Zelenku a pána Čederleho a zdobení vajíčok rôznymi technikami. Žiakom veľmi pomohli aj pán školník spolu s pani upratovačkou. Tradičnú voskovú techniku prišli žiakom ukázať šikovné ruky pani Schultzovej, jej dcéry Kamilky a pani Černej.

      Ďakujeme za ukážky, vysvetlenie, rady a príjemne strávený čas. 

       

     • Jarná výzdoba v ŠKD

     • Žiaci v ŠKD sa pripravujú na veľkonočné sviatky. Spolu s pani vychovávateľkami vyzdobili okná, svoje triedy i blízke okolie svojimi krásnymi výrobkami 🐥🐰🌷

     • Deň vody v ŠKD

     • Deň vody oslávili aj deti v ŠKD. V poobedňajších hodinách sa deti venovali témam o vode. Súťažili, spoločne pracovali, zbierali informácie o vode, hrali sa rôzne hry a v neposlednom rade sa rozprávali o význame šetrenia vodou.

     • Žiaci ŠKD navštívili Obecnú knižnicu

     • Pri príležitosti Marca - Mesiaca knihy, žiaci 1. a 2. ročníka počas pobytu v ŠKD strávili pekné popoludnie v Obecnej knižnici. Vypočuli sme si rozprávku Ako išlo vajce na vandrovku, hádali sme hádanky, hrali sme sa hru na záhradníka. Nakoniec sme si poprezerali a prečítali knihy z knižnice.

     • Svetový deň vody

     • V piatok 22. marca sme si pripomenuli Svetový deň vody.

      Veľká vďaka za prežitý skvelý deň patrí žiakom 7. ročníka spolu s pani učiteľkou D. Hyžovou. Ich kreativita, šikovnosť a usilovnosť sa ukázala pri predstavovaní rôznych aktívít pripravených pre ostatných žiakov v súvislosti s vodou.

      Mohli sme ochutnať rôzne druhy minerálnych vôd, videli sme filtráciu znečistenej vody, zahrali sme si pexeso alebo vyskúšali kvíz. Taktiež sme si pozreli divadielko, fúkali veľké bubliny, pozorovali dúhu vytvorenú z vody, fotografovali sa pod krásnym dáždnikom a veľa ďalších aktivít.

      Ďakujeme za poučný a skvelý deň!

       

       

     • Domáce kolo astronomickej olympiády

     • Astronomická olympiáda (AO) je vedomostná súťaž pre študentov základných a stredných škôl organizovaná na Slovensku už 18 rokov. Jej cieľom je vzdelávanie v oblasti astronómie a astrofyziky a výber reprezentantov na Medzinárodnú olympiádu z astronómie a astrofyziky.

      Samuel Štefeček (7.ročník) a Miška Ivanová (7.ročník) obsadili prvé dve miesta v riešení príkladov domáceho kola  a obaja postupujú do regionálneho kola, ktoré sa bude konať 4.4.2024 v Hurbanove.

      Pri príprave im prajeme veľa síl a budeme držať päste na regionálnom kole.

     • Okresné kolo Geografickej olympiády

     • V utorok 12. marca 2024 sa uskutočnilo v Senici okresné kolo Geografickej olympiády. Zúčastnili sa jej prví dvaja žiaci z každej kategórie, ktorí boli úspešnými riešiteľmi v školskom kole, ktoré sa konalo online 15.2.2023.

      Úspešným riešiteľom GO v okresnom kole v jednotlivých kategóriách sa stal žiak (žiačka), ktorý(á) dosiahol(a) minimálne 65 bodov zo 100 bodov.

      Úspešným riešiteľom v kategórii G sa stal Juraj Vizváry z 5. ročníka, ktorý obsadil krásne 3. miesto. V najsilnejšej kategórii F sa stali úspešnými riešiteľmi Michaela Ivanová zo 7. ročníka, ktorá obsadila 6. miesto a Jakub Krajč zo 6. ročníka 8. miesto. Úspešne nás reprezentovali aj žiaci 8. ročníka v kategórii E, kde  Laura Šrámková predbehla Mojmíra Šrámka (12. a 14. miesto) s rozdielom 1 boda a vymenili si pozíciu oproti minulému roku :)

      Okresného kola GO sa zúčastnila aj naša ďalšia nádejná olympionička - Hana Ištvánová z 5. ročníka.

      Všetkým súťažiacim a pripravujúcim sa ĎAKUJEME za ochotu naučiť sa niečo navyše a  úspešným riešiteľom GRATULUJEME!