• Rodič ľavou zadnou

     • Na školu prišla ponuka pre rodičov na vzdelávanie formou webinárov v novembria, ktoré budú prebiehať od 19:00 do 21:00. 

      Webináre v novembri:

      • 09.11. Čo spraviť, keď ma moje dieťa neposlúcha? - 15 €,
      • 16.11. Hry na zlepšenie pamäti - 15 €,
      • 24.11. Detská kresba - 16 €,
      • 30.11. Ako deťom prospešne nastaviť pravidlá pri používaní médií - 15 €.

      Viac info nájdete na:  https://rodiclavouzadnou.sk/

     • Nosenie rúšok v ZŠ od pondelka 4.10.2021

     • Žiaci na základných školách nemusia od pondelka 4.10.2021 nosiť rúška počas vyučovania v triedach. Vyplýva to z vyhlášky č. 250/2011 Úradu verejného zdravotníctva.  

      Nosenie rúšok je aj naďalej povinné v interiéri škôl mimo uzavretého kolektívu, teda napríklad na chodbe, v šatni či na toaletách. V prípade účasti na hromadných podujatiach ostáva nosenie rúšok pre deti povinné.

      ÚVZ nosenie rúška u detí aj naďalej odporúča a považuje ho za účinnú súčasť prevencie proti koronavírusu, ako aj ďalším respiračným ochoreniam. 

     • Domáce samotestovanie

     • Milí rodičia!

      Chceli by sme Vás informovať, že v týchto dňoch bolo spustené 3. kolo distribúcie samotestov. 

      Prostredníctvom Edupage máte možnosť vyjadriť svoj záujem, resp. nezáujem o domáce AG samotesty.

      Distribuovať sa bude len 5 ks samotestov na žiaka a máme pokyn nedistribuovať ďalšie testy žiakom, ktorí už dostali 25 kusov v 1. kole distribúcie. 

      Musíme apelovať na rodičov, ktorí obdržali antigénové samotesty na domáce použitie, aby nás informovali o pravidelnom vykonávaní samotestovania prostredníctvom aplikácie v Edupage (úvod - COVID testovanie - klik podľa pokynov).

      Distribúcia ďalších samotestov závisí od toho, ako nám budete vykazovať ich použitie.

      Ďakujeme

     • Laci Strike & Street Dance Academy napísali:

     • Po veľkom úspechu nášho predošlého ZOOM kurzu tanečných tréningov s Lacim Strikeom a lektormi zo Street Dance Academy je náš ďalší online tanečný kurz už v plnom prúde. Aj tentokrát organizujeme online tanečné otvorené tréningy s Lacim Strikeom, ktoré sú pre všetky deti od 6 rokov zdarma. Tieto tréningy mali množstvo pozitívnych ohlasov, a preto by sme Vám aj Vašim žiakom radi poskytli možnosť zúčastniť sa týchto tréningov zdarma už v piatok 1.10. 2021. 

      Ďalšie bezplatné otvorené tréningy hip hop-u s Lacim Strikeom sa uskutočnia v piatok 1. októbra prostredníctvom aplikácie ZOOM, v nasledovných časoch:

      17:00 - detská skupina (6-9 rokov)

      18:00 - teen skupina (10-15 rokov)

      Pozývame všetky tancuchtivé deti od 6 rokov, ktoré si chcú zatancovať s Lacim, skúsiť niečo nové, alebo si len spríjemniť piatkový večer veselou aktivitou. 

      Zároveň by sme chceli pozvať všetky deti, ale aj dospelých, ktorí sa radi bavia na veľmi obľúbenú ZOOM párty. ZOOM párty sa uskutoční v piatok 1.10. 2021 o 19:00 a môžu sa na ňu pripojiť všetci ZDARMA. O parádnu hudbu sa nám postará Laci Strike a jeho DJ set plný obľúbených tanečných hitov. 

      Všetky informácie a prihlášku na otvorený tréning nájdete na tomto linku: https://www.streetdance.sk/trening-zadarmo.

      S prípadnými otázkami nás neváhajte kontaktovať, na všetky radi odpovieme:

      [email protected]

      0911 472 299

      Pridajte sa a zatancujte si s nami. 🙂

      Laci Strike & Street Dance Academy

     • Hodiny programovania zadarmo - CODING GIANTS

     • Škola programovania pre deti a mládež.

      Viac sa dozviete na tomto odkaze:  https://www.codinggiants.sk/index.php/studium-u-nas/sme-skola

      V septembri 2021 prináša ponuku v spolupráci s o.z. Kóduj IT:

      2. ročník workshopov ZADARMO pre deti a mládež vo veku 7 až 19 rokov pod názvom: KÓDUJ S OBRAMI.

      Workshopy prebiehajú v malých skupinách s počtom detí 10 - 12, čo skvelo umožňuje priamu komunikáciu s lektorom. Cieľom je predstaviť deťom hravou formou programovanie, dať im možnosť samým si vyskúšať tento proces, a tiež informovať o nových technológiách.

      Workshopy sú tematicky rozdelené do 4 skupín podľa veku a obsahu. Mladšie deti si vyskúšajú naprogramovať vlastnú hru alebo mobilnú aplikáciu.Staršie deti nahliadnu do tajov programovania a zoznámia sa s niektorým z programovacích jazykov.

      Podmienkou účasti pre najmladšie deti je schopnosť čítať, písať a počítať aspoň do 20. Workshop je vhodný aj pre deti, ktoré nemajú s programovaním žiadne skúsenosti. 

      Nutné je prihlásiť sa prostredníctvom registračného formulára - prihlášku vyplňuje rodič alebo zákonný zástupca. Registrácia tu: https://www.codinggiants.sk/kso

     • Gesto pre mesto - Pohybovo-relaxačná zóna

     • Naša škola bola zaradená do hlasovacej fázy výzvy gestopremesto.sk 

      Ciele projektu našej školy:

      Cieľom je vytvoriť podmienky na rozvoj pohybových aktivít a trávenie voľného času detí v ŠKD, prípadne využitie pre žiakov na vyučovanie v prírode. Počas telesnej výchovy si môžu žiaci osvojiť motoriku prekonávaním prekážok, napr. vertikálne rebriny, pevný mostík, lezecká stena. Možnosť využitia pri súťažiach. Relaxačná časť (altánok) bude využívaná na oddych a aj na vyučovanie v prírode. Výhodou je priestranný školský areál pripravený na vybudovanie pohybovo-relaxačnej zóny.

      Link na stránku, kde môžete hlasovať za náš projekt: https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/trnavsky-kraj 

      ĎAKUJEME, že si nájdete čas a zahlasujete za náš projekt!

     • Otvorenie školského roka 2021/2022 - 2. septembra 2021

     • Milí žiaci, vážení rodičia,

      prázdniny sa končia a 2. 9. 2021 o 8:00 hod. začíname nový školský rok 2021/22. 

      Základné informácie:   

      - žiaci 2.-9. ročníka - 7,45 - 8,00 h. príchod hlavným vchodom 

      - priniesť písacie potreby a prezuvky

      - rodičia žiakov do budovy školy nevstupujú

      - pri vstupe do budovy školy platí vyhláška ÚVZ SR, ktorou sa nariaďuje povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest

      vyhlásenie o bezpríznakovosti priniesť vypísané , prípadne odoslané elektronicky cez Edupage (Edupage - štart - vyhlásenia)

      - žiaci 1. ročníka s rodičmi - o 8,00 h. - sa pred vchodom rozdelia do jednotlivých tried a odchádzajú do nich spoločne s triednou učiteľkou

      - rodičia pri vstupe do budovy - vypísané tlačivo o bezpríznakovosti pre návštevy 

       

      Tlačivá o bezpríznakovosti nájdete na Edupage - O škole - Dokumenty na stiahnutie

     • Zoznam zošitov a pomôcok pre žiakov 1. a 2. stupňa ZŠ na šk. rok 2021/2022

     • Zoznam pomôcok pre žiakov 1. stupňa

      1.ročník

       Aktovka (školská taška), zošity do dosiek: zošit č. 511b – 5 ks (s pomocnou linajkou), zošit č. 520 – 2 ks, zošit č. 513 – 3 ks, zošit č. 624 – 1 ks. Peračník (väčší): ceruza č. 2 – 2 ks, atramentové pero – 2 ks, guma mäkká – 1 ks, farbičky – 1 ks, strúhadlo na ceruzky. Pomôcky na výtvarnú výchovu: farebné papiere – 1 ks, plastelína – 1 ks, voskovky farebné – 1 ks, štetec č. 8 guľatý – 1 ks, štetec č. 12 plochý – 1 ks, vodové farby – 1 ks, náčrtník – 1 ks, lepidlo – 1 ks, nožnice s tupým hrotom – 1 ks, výkresy A3 – 20 ks, výkresy A4 – 20 ks, nádoba na vodu – plastová, savá handrička, plášť (stará košeľa, zásterka, tričko,…). Pomôcky na telesnú výchovu (dať do vrecúška, všetko podpísať): tričko, kraťase, bavlnené ponožky, tepláková súprava, tenisky (nemali by čierniť dlážku). Podpísané prezuvky.

      2. ročník

      Zošity: č. 512 – 5 ks, č. 513 – 5 ks, č. 520 – 2 ks, č. 624 – 1 ks, štvorčekový zošit s 1 cm štvorčekmi – 1 ks, notový zošit – 1 ks. Pomôcky na výtvarnú výchovu: farebné papiere – 1 ks, plastelína – 1 ks, voskovky farebné – 1 ks, štetec č. 8 a č. 6 guľatý – 1 ks, štetec č. 12 a č. 10 plochý – 1 ks, vodové farby – 1 ks, anilínové farby – 1 ks, lepidlo – 1 ks, nožnice s tupým hrotom – 1 ks, náčrtník – 1 ks, výkresy A3 – 20 ks, výkresy A4 – 20 ks, nádoba na vodu – plastová, savá handrička, plášť (stará košeľa, zásterka, tričko,…). Pomôcky na telesnú výchovu (dať do vrecúška, všetko podpísať): tričko, kraťase, bavlnené ponožky, tepláková súprava, tenisky (nemali by čierniť dlážku). Podpísané prezuvky.

      3. ročník

      Zošity: č. 523 – 12 ks, č. 540 – 1 ks, č. 624 – 1 ks, štvorčekový zošit s 1 cm štvorčekmi – 1 ks (môže byť aj z minulého roka), notový zošit – 1 ks (môže byť aj z minulého roka), podložka do zošita – 2 ks. Pomôcky na výtvarnú výchovu: farebné papiere – 1 ks, plastelína – 1 ks, voskovky farebné – 1 ks, štetec č. 8 guľatý – 1 ks, štetec č. 12 plochý – 1 ks, vodové farby – 1 ks, anilínové farby – 1 ks, náčrtník – 1 ks, lepidlo – 1 ks, nožnice s tupým hrotom – 1 ks, výkresy A3 – 20 ks, nádoba na vodu – plastová, savá handrička, plášť (stará košeľa, zásterka, tričko,…). Pomôcky na telesnú výchovu (dať do vrecúška, všetko podpísať): tričko, kraťase, bavlnené ponožky, tepláková súprava, tenisky (nemali by čierniť dlážku). Podpísané prezuvky.

      4. ročník

      Zošity: č. 523 – 6 ks, č. 544 – 2 ks, č. 540 – 2 ks, č. 624 – 1 ks, notový zošit – 1 ks (môže byť aj z minulého roka), podložka do zošita – 2 ks. Kružidlo – 1 ks (najlepšie kovové). Pomôcky na výtvarnú výchovu: farebné papiere – 1 ks, plastelína – 1 ks, voskovky farebné – 1 ks, štetec č. 8 guľatý – 1 ks, štetec č. 12 plochý – 1 ks, vodové farby – 1 ks, anilínové farby – 1 ks, temperové farby – 1ks, náčrtník – 1 ks, lepidlo – 1 ks, nožnice s tupým hrotom – 1 ks, náčrtník – 1 ks, výkresy A3 – 20 ks, výkresy A4 – 20 ks, nádoba na vodu – plastová, savá handrička, plášť (stará košeľa, zásterka, tričko,…). Pomôcky na telesnú výchovu (dať do vrecúška, všetko podpísať): tričko, kraťase, bavlnené ponožky, tepláková súprava, tenisky (nemali by čierniť dlážku). Podpísané prezuvky.

       

      Zoznam zošitov a pomôcok pre žiakov 2. stupňa

      Matematika: č. 444 alebo č. 464, č. 440 alebo č. 460

      Informatika: č. 524

      Biológia: č. 540

      Geografia: č. 444

      Dejepis: č. 544

      Fyzika: č. 540

      Slovenský jazyk: č. 544 - 3ks, č. 424

      Etická výchova: č. 524

      Občianska výchova: č. 544

      Nemecký jazyk: č. 544, slovník

      Anglický jazyk: č. 544

      Hudobná výchova: notový zošit – môžu byť aj z minulého šk. roka

      Výtvarná výchova: farebné papiere – 1 ks, voskovky farebné – 1 ks,

                                       štetec č. 8 a č. 4 guľatý – 1 ks, štetec č. 12 plochý – 1 ks, vodové farby – 1 ks,

                                       anilínové farby – 1 ks, temperové farby, náčrtník – 1 ks, lepidlo – 1 ks,

                                       nožnice s tupým hrotom – 1 ks, výkresy A3 – 30 ks,

                                       nádoba na vodu – plastová, savá handrička, plášť (stará košeľa, zásterka,

                                       tričko,…) – všetko podpísané uložené vo vrecúšku, prípadne plastovej

                                       nádobe

      Telesná výchova: tričko, kraťase, bavlnené ponožky, tepláková súprava, tenisky (nemali by  

                                     čierniť dlážku) – pomôcky treba dať do vrecúška a všetko podpísať

     • Oznam ŠJ

     • Platba stravného na školský rok 2021/2022:

      1. - 4. ročník ..... 1,15 eur/obed .... 23 eur/mesiac

      5. - 9. ročník ..... 1,23 eur/obec ....24,60 eur/mesiac

      Treba ju uhradiť do 15-teho mesiac vopred na potravinový účet ZŠ Sobotište:

      IBAN:  SK02 5600 0000 0092 0974 1003

      Prihlášky na stravovanie rozdá vedúca školskej jedálne žiakom, prípadne rodičom na začiatku šk. roka (2.9.).

      Odhlásiť/prihlásiť na stravu je možné najneskôr deň vopred do 1400 hod. na čísle: 034/6282113.

      Vedúca ŠJ

     • Ministerstvo školstva predstavilo pravidlá fungovania škôl od septembra 2021

     • Ministerstvo školstva predstavilo pred začiatkom školského roka pravidlá fungovania škôl v novom školskom roku. Po novom nebude ministerstvo zatvárať školy plošne, na nástup do školy sa nevyžaduje test a pri pozitívnom prípade sa postupuje podľa pravidiel Úradu verejného zdravotníctva.

      Keďže test nebude podmienkou na nástup do školy, no pre tých žiakov, ktorých rodičia prejavia záujem, budú poskytnuté prostredníctvom štátnych hmotných rezerv antigénové testy na dobrovoľné samotestovanie doma.

      Škola má možnosť zabezpečiť AG samotesty s krátkymi tyčinkami pre žiaka určené na domáce použitie v počte 25ks/žiak, preto prosíme o vyjadrenie záujmu v hlasovacej akcii zverejnenej na Edupage (Tí rodičia, ktorí nemajú vytvorené rodičovské konto, mailom na [email protected]). Ďakujem

      Pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy, ktoré trvá 3 a viac po sebe nasledujúcich dní rodič predloží škole „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ žiaka (nájdete na - https://www.minedu.sk/skolsky-semafor/)

      Rodičia môžu aj v tom školskom roku ospravedlniť žiaka na maximálne 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Nárok na OČR vtedy rodičom nevzniká. Ministerstvo školstva však upozorňuje, že ak bude rodič alebo plnoletý žiak zneužívať, žiakovi môže hroziť komisionálne preskúšanie a škola môže na túto skutočnosť upozorniť úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

     • Dodatok k poskytovaniu dotácií k strave ...

     • Dovoľujeme si Vás informovať, že MPSVR SR po komunikácii s MF SR požiadalo, aby zákonní zástupcovia detí, ktorí majú nárok na zvýšený daňový bonus na dieťa, ktoré dovŕšilo 6 rokov veku a nedovŕšilo 15 rokov veku, boli informovaní, že v prípade ak sa na dieťa poskytuje dotácia na stravu, daňovník nemá nárok ani na základný daňový bonus.

      Uvedené vyplynulo zo spoločnej komunikácie zástupcov MPSVR SR s MF SR, ktoré nepripúšťa použitie iného výkladu zákona o dani z príjmov. A preto, ak si rodičia plánujú uplatniť daňový bonus, o ktorý sa znižuje daň, nemali by vo vlastnom záujme požiadať o poskytnutie dotácie na stravu. Vzhľadom na uvedené je odporúčané rodičom zvážiť, či si vyberú možnosť poskytnutia dotácie na stravu namiesto uplatnenia si zvýšeného daňového bonusu.

     • Poskytovanie dotácií na stravu v novom školskom roku 2021/2022

     • Od nového školského roku 2021/2022 prinášajú právne úpravy nasledovné zmeny v poskytovaní dotácií na stravu:

      • ukončenie plošného poskytovania dotácií na stravu v ZŠ a poslednom ročníku MŠ a doplnenie novej skupiny detí, ktoré majú nárok na poskytnutie dotácie. Novou skupinou detí, na ktoré bude možné poskytnúť dotáciu na stravu sú deti, ktoré žijú v domácnosti, ktorej členovia si neuplatnili, alebo nemohli uplatniť nárok na zvýšený daňový bonus (napr. poberatelia dôchodkov, osoby bez zdaniteľného príjmu).
      • V nadväznosti na uvedené dochádza k zmene okruhu oprávnených detí dotácia sa poskytuje:
       • v zmysle § 4 ods. 3 písm. a) zákona o dotáciách na každé dieťa, ktoré navštevuje MŠ alebo ZŠ a v  MŠ alebo v ZŠ je najmenej 50 % detí z domácností, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,
       • v zmysle § 4 ods. 3 písm. b) zákona o dotáciách na dieťa, ktoré navštevuje MŠ alebo ZŠ a žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi (ďalej len „dieťa v HN“) alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima (ďalej len „dieťa v ŽM“)
       • v zmysle § 4 ods. 3 písm. c) zákona o dotáciách na dieťa, ktoré navštevuje posledný ročník MŠ alebo ZŠ a žije v domácnosti, v ktorej si ani jeden člen domácnosti neuplatnil na toto dieťa nárok na sumu daňového zvýhodnenia (zvýšený daňový bonus - 1,7 násobok sumy daňového bonusu) na vyživované dieťa, ktoré dovŕšilo šesť rokov veku a nedovŕšilo 15 rokov veku, žijúce s ním v domácnosti podľa osobitného predpisu* (ďalej len „deti bez daňového bonusu), táto skutočnosť sa žiadateľovi podľa § 4 ods. 4 preukazuje čestným vyhlásením. 

      Žiadosť o dotáciu predkladá obec, avšak na základe potvrdení alebo čestného vyhlásenia rodičov.

      Dôležité je, aby rodičia doručili doklady včas, t.j. v termíne do 9.8.2021, inak im nebude od 1.9.2021 poskytnutá dotácia na stravu.

      Bližšie info nájdete na stránke obce:

      https://www.sobotiste.sk/oznamy/poskytovanie-dotacii-na-stravu-v-novom-skolskom-roku-2021-2022-v-ms-zs/

      Ďalšie informácie k poskytovaniu dotácií na stravu v novom školskom roku 2021/2022 si môžete pozrieť: www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina/dotacie-pre-deti/poskytovanie-dotacii-na-stravu-v-novom-skolskom-roku-2021-2022.html?page_id=1102173

     • Koniec školského roka 2020/2021

     • Dňa 30.6.2021 sme sa na školskom dvore slávnostne rozlúčili so školským rokom 2020/2021. Zavítal medzi nás pán starosta, Mgr. Dušan Horňák, ktorý odovzdal ocenenia žiakom úspešne reprezentujúcich našu školu.

      Vedenie základnej školy ďakuje pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom za prácu počas náročného školského roka 2020/21.

      Zamestnancom, študentom i rodičom školy želáme príjemné prežitie prázdnin v zdraví, radosti a pohode.

     • Zatmenie Slnka ...

     • Vo štvrtok 10.6.2021 sme sa stali svedkami prírodného úkazu - zatmenia Slnka. U nás síce iba čiastočného - bolo zakrytých len päť percent slnečného povrchu. Celé zatmenie, ktoré bolo prstencové, ste mohli sledovať len na severe Kanady, v Grónsku a na Sibíri. 

      Vzhľadom na to, že v areáli našej školy sa nachádza hvezdáreň, využili sme príležitosť zmeniť klasické vyučovanie na zážitkové. 

      Už o 12:00 sa žiaci s pani učiteľkami a učiteľmi našej školy začali zhromažďovať pred hvezdárňou, aby si mohli pozrieť slniečko cez ďalekohľad so špeciálnym filtrom. Takisto mohli sledovať začiatok aj koniec zatmenia cez špeciálne okuliare, tmavé sklíčka alebo živé premietnutie na obrazovku monitoru. To všetko preto, aby nedošlo k poškodeniu zraku. 

      Zatmením Slnka nás sprevádzali dobrovoľníci z hvezdárne - Marek Baňárek, ktorý je naším žiakom, Janka Švrčková - absolventka našej školy a Martina Sabová. 

      Veríme, že sa zážitkové vyučovanie žiakom páčilo a budeme si ho môcť zopakovať aj pri iných úkazoch. 

     • DETSKÁ UNIVERZITA KOMENSKÉHO (DUK)

     • Pre deti vo veku od 9 - 14 rokov je určená letná vzdelávacia aktivita DETSKÁ UNIVERZITA KOMENSKÉHO (DUK). Tento rok sa bude konať už jej 19-ty ročník. Ak si deti zvolia online formu DUK, štúdium je bezplatné. Partnerom a poskytovateľom DUK Online je IT spoločnosť DATALAN. 

      Kedy sa DUK Online koná? 7. júl - 25. august 2021 - každú stredu formou online prednášky (od štvrtka je potom pre deti sprístupnený online test z naučeného, ktorý treba vyplniť). 

      Čo deti čaká?     

      * 8 prednášok s vysokoškolskými profesormi,     

      * inšpiratívne workshopy,   

      * stovky nových spolužiakov a kamarátov,     

      * kopec zábavy a nových vedomostí pokojne aj z pláže či záhrady starej mamy.

      Ak Vás letná univerzita oslovila a myslíte si, že by bola zaujímavá aj pre Vaše deti, môžete ich prihlásiť na:

      https://www.duk.sk/sk/online-studium

       

     • Potvrdenie o bezinfekčnosti

     • Nakoľko sa naša škola nachádza v zelenej fáze školského COVID semaforu, zákonný zástupca predkladá po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov) písomné vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti (Príloha č. 4). Pri prerušení viac ako 5 pracovných dní (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá „Potvrdenie o chorobe“ vydané všeobecným lekárom pre deti a dorast. Počet podaných Vyhlásení o bezinfekčnosti a Potvrdení o chorobe nie je limitovaný.